WP Ważny temat Partner edycji
WP Ważny temat Partner edycji Vizir

Jak dbać o higienę? Kilka wskazówek, jak właściwie robić pranie

Partner edycji Vizir
Czasy prania w strumieniach czy baliach na tarze to na szczęście przeszłość. Jednak niezmiennie stanowi ono ważny element naszego życia, a w okresie pandemii właściwe zasady prania nabrały jeszcze większego znaczenia. Co zrobić, by zachować higienę i jaką temperaturę wody ustawić? Rozwiewamy wątpliwości.

Dbanie o higienę i bezpieczeństwo prania

Chcąc zachować wysoki poziom higieny, powinniśmy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach prania. W przypadku tkanin, które mogą mieć większy kontakt z zarazkami, takie jak ściereczki kuchenne, szmatki do sprzątania, zabrudzona bielizna, pościel, ręczniki oraz ubrania chorych członków rodziny, eksperci zalecają bardziej celowe podejście. Należy je przechowywać w osobnym koszu na pranie i prać oddzielnie w dłuższych cyklach i wyższych temperaturach (powyżej 60 st. C). W przypadku pozostałej odzieży warto przestrzegać zaleceń producenta dostępnych na metce. Po praniu najlepiej wysuszyć rzeczy na świeżym powietrzu lub w suszarce bębnowej. I pamiętajmy, aby myć ręce na każdym etapie prania. Największym ryzykiem przenoszenia zarazków jest dotykanie brudnej i/lub mokrej odzieży.

Ubrania należy dobrze segregować już na etapie odkładania do prania, na przykład po jednej stronie układać bieliznę i inne rzeczy mające większy kontakt z zarazkami, po drugiej pozostałe.

Podstawową zasadą jest niełączenie jasnych i ciemnych tkanin. Białe ubrania wyprane z czarnymi nabiorą szarego koloru, dlatego pierzemy je osobno w detergencie przeznaczonym do białego. Osobno warto prać także tkaniny czerwone oraz jaskrawe. Nigdy nie zakładajmy bielizny, koszulek czy spodni ze sklepu bez uprzedniego uprania ich. Jeśli nowe rzeczy mają intensywne barwy, dobrze wyprać je pierwszy raz same lub z podobnymi kolorami, aby uniknąć przebarwienia innych ubrań.

Ważne informacje na metkach

W przypadku tkanin nienarażonych specjalnie na zarazki, rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, są metki. Wskazują one najwyższą dopuszczalną temperaturę prania i prasowania i to, czy rekomendowane jest pranie ręczne. W przypadku braku metki możemy kierować się ogólnymi wytycznymi. W 20–30 st. C pierzemy najdelikatniejsze tkaniny takie jak wełna, jedwab. W podobnej temperaturze możemy wyprać odzież bawełnianą i syntetyczną. Bieliznę pierzemy w wyższej temperaturze, podobnie zresztą jak w przypadku prania wielorazowych maseczek, które towarzyszą nam w czasie pandemii.

Odzież przed praniem wywracamy na lewą stronę, zapinamy zamki i sprawdzamy kieszenie, by uniknąć zmory pań i panów domu – strzępków chusteczek. Najdelikatniejsze elementy garderoby warto włożyć do specjalnych woreczków lub poszewki. Umieśćmy w nich też parami skarpetki, by uniknąć ich pomieszania lub zgubienia. Dobrą metodą jest składowanie ich w jednym worku jeszcze przed praniem. Pralkę uzupełniamy rzeczami tak, by jedna czwarta bębna została pusta. Zbyt duże przeładowanie bębna pralki sprawia, że włókna tkanin ulegają uszkodzeniom, pranie jest bardziej zbite i pogniecione, a detergenty mogą zostawiać na ubraniach smugi, ponieważ nie zostaną dobrze wypłukane. Jeśli pierzemy delikatne tkaniny, zapełniamy nimi nie więcej niż połowę wsadu pralki.

Źródło: Adobe Stock

Wybór detergentu i programu

Na rynku dostępne są proszki oraz kapsułki do prania przeznaczone do tkanin delikatnych, białych czy kolorowych. Nowoczesne proszki, takie jak nowość na rynku Vizir Aqua-Puder Większa Siła Odplamiania i Vizir Aqua-Puder Większa Siła Odplamiania Do Kolorów, potrafią dbać o tkaniny i jednocześnie skutecznie walczą z plamami. Wyróżnia je to, że od razu rozpuszczają się w wodzie i nie pozostawiają białych smug na tkaninach. Dozujemy je zawsze zgodnie z instrukcją producenta, w przypadku proszku Vizir jest to 75g na standardowy wsad (4 – 5 kilogramów prania). To idealne rozwiązanie dla osób przywiązanych do tradycyjnego sposobu prania, a jednocześnie chcących osiągać jak najlepsze efekty dzięki innowacyjnym produktom.

Wygodnym rozwiązaniem pozwalającym uniknąć odmierzania są kapsułki. Dodajemy jedną na jeden wsad pralki (do 5 kg), na dno pustego bębna przed umieszczeniem w niej prania. To bardzo ważne, aby kapsułka miała bezpośredni kontakt z wodą tak by dobrze się rozpuściła. Kapsułki do prania Vizir Allin1 Większa Siła Odplamiania i Vizir Allin1 Większa Siła Odplamiania Do Kolorów podzielone są na trzy komory, w których umieszczono skuteczne środki pozwalające usunąć zabrudzenia, chroniąc przy tym kolory i zapewniając świeży zapach. Są skuteczne już w 20 st. C.

Warto również sięgnąć po ulubiony płyn do płukania, szczególnie w przypadku swetrów i tkanin, które chcemy, by były dodatkowo miękkie i jeszcze bardziej pachnące. Pamiętajmy, by wszystkie detergenty trzymać poza zasięgiem dzieci1 .

Ostatni krok to wybór programu do prania. Dopasowujemy go do rodzaju tkaniny, wskazanej przez producenta odzieży maksymalnej temperatury prania oraz instrukcji posiadanej pralki. W programie pranie ręczne pierzemy delikatne rzeczy, np. koronki. Programy szybkie wybieramy do ubrań wymagających jedynie odświeżenia. Moc wirowania dobieramy do rodzaju materiału, pomijając je w przypadku rzeczy bardzo delikatnych. Wełnę odciskamy w suchy ręcznik i suszymy rozłożoną.
Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu, ubrania rozwieszamy od razu po zakończeniu prania. Pralkę i komorę na proszek pozostawmy otwarte do czasu wyschnięcia. Co kilka miesięcy powinniśmy wyszorować komorę i wyczyścić filtr. Nie zapominajmy również, że dbałość o czystość i higienę to też dokładne czyszczenie pralki, raz w miesiącu. W tym celu należy zastosować standardowy środek piorący i ustawić długi cykl prania w temperaturze 60 st. C lub nawet 90 st. C. Pralkę należy wtedy uruchomić bez wsadu.

1 Dowiedz się więcej na www.keepcapsfromkids.eu